A tönkölybúza régen gyakran fogyasztott gabonánk volt, népszerűsége napjainkban ismét emelkedni kezdett. Ismerjük meg változatos felhasználást és egészségügyi hatásait!
A tönkölybúza eredete a Kaukázus környékére tehető. Európában a vadon termő alakor, és tönke búza volt őshonos. A tönköly legkorábbi nyomait Svájcban, Németországban és a Kárpát-medencében fedezték fel. Ásatások során hazánkban két helyen is találtak 8 ezer éves tönköly maradványokat.
Legkiemelkedőbb jótékony tulajdonságai közé tartozik, hogy mindegyik vitaminból, ásványanyagból többet hordoz, mint más búzák, és a B12 kivételével, az összes B-vitamin megtalálható benne. Fehérje mennyisége 30-50%-kal több, szénhidrát mennyisége pedig kevesebb a hagyományos búzához képest. Érdekes az is, hogy a többi gabona közül, egyedül a tönkölyben van egy nélkülözhetetlen aminosav, ami minden húsban megtalálható. A lisztes rész fehérje-vitamin-ásványanyag arányszámai a legideálisabbak az emberi szervezet számára.
Cukorbetegeknek alacsony szénhidráttartalmának köszönhetően a leginkább ajánlott gabonaféle. Magasabb zsírtartalmánál fogva jó idegnyugtató, melegítő hatása miatt áldásos és hatékony rossz vérkeringésű embereknek, és hatékony a candida elleni küzdelemben is. Nagy rosttartalmának köszönhetően szinte kefeként sepri le a belek falán lévő salaklerakódásokat. Kisgyerekek péksüteményekhez való hozzászoktatásánál az elsők között szerepelhetnek a tönkölylisztből készültek. Az indok erre a kiváló élettani hatások mellett még az is, hogy íze picit édeskésebb, mint a többi búzáé, így a gyerekek, tiszta ízérzékelésük miatt, szívesebben majszolgatják.
Ugyanarra használható, mint más búzák, de a belőle készült tésztaféléknek nagyobb az élvezeti értékük állagra és ízre nézve egyaránt. Magas fehérjetartalma miatt a tojás sok esetben elhagyható.
Forrás: hazipatika.com